Pomiar naziemnych sygnałów cyfrowych DVB-T MPEG4

miernik-neon

Rosnąca błyskawicznie popularność cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T w Polsce zobligowała firmę abovio VECTOR do wprowadzenia do oferty nowego kompaktowego miernika o nazwie NEON.

Jest bardzo prosty w obsłudze z intuicyjnym menu analizatorem sygnałów analogowych i cyfrowych. Menu jest dostępne w języku polskim lub angielskim. Na przednim panelu miernika znajduje się dotykowa silikonowa klawiatura i wyświetlacz Graficzny. Panel frontowy ma złącze do podłączenia PC (USB) i drugie do podłączenia zewnętrznego źródła zasilania. Wejściowe złącze F męskie 75 – Ohm znajduje się na panelu tylnym.

Duża dynamika pomiarów (30 – 120dBuV) oraz zakres częstotliwości pomiarów 45 to 865 MHz sprawia, iż jest to idealne narzędzie dla każdego instalatora.  Miernik oferuje możliwość pomiarów następujących parametrów kanałów analogowych: poziom nośnej video, stosunek V/A i stosunek C/N.

 

Miernik NEON DVB-T

W przypadku kanałów cyfrowych możliwy jest pomiar mocy kanału. Dla kanałów DVB-T NEON oferuje pomiar parametrów, jakości odbieranego sygnału: MER, BER przed i za dekoderem Viterbi, błędne pakiety za licznikiem dekodera Reed-Solomon i wykres konstelacji.

NEON oferuje automatyczne definiowanie parametrów (częstotliwość kanału, numer subnośnych, typ modulacji subnośnych, GI, code rate i odwrócenie spektrum). Miernik pozwala na pomiar stałego i zmiennego napięcia zasilania płynącego wraz z sygnałem w instalacjach antenowych, co znacznie upraszcza pracę.

 

Miernik został doceniony i nagrodzony na targach SatKrak 2011.

NEON Nagroda

W analizatorze znajdziemy 6 trybów pomiarowych:

Tryb pomiaru poziom,

W trybie tym możesz zmierzyć parametry kanału TV i poziom sygnału na określonej częstotliwości. Podczas konfiguracji można wybrać jednostki w jakich chcemy mierzyć poziom dBuV, dBmV, dBm;

Widok ekranu w trybie pomiaru paramentów kanału jest pokazany na obrazku 4.3.5

(kanał analogowy) i na obrazku 4.3.6 (kanał cyfrowy).

NEON Pomiar poziomu

 

 

 

 

 

-Tryb pomiaru SCAN

Tryb ten wyświetla poziom sygnału na wykresie słupkowym. Każdy z słupków z widocznych słupków odpowiada innemu kanałowi. Co pozwala precyzyjnie i szybko skonfigurować wzmacniacz wielowejściowy.

NEON Tryb scan

 

 

 

 

Tryb ten wyświetla poziom sygnału na wykresie słupkowym. Każdy z słupków z widocznych słupków odpowiada innemu kanałowi. Co pozwala precyzyjnie i szybko skonfigurować wzmacniacz wielowejściowy.

Tryb pomiaru TILT

Tryb wyświetla poziom sygnałów, jako pionowe słupki i poziome linie poziomu pomiędzy szczytami dwóch wybranych kanałów. Pomiar taki jest bardzo przydatny podczas regulacji kaskady wzmacniaczy.

NEON Tryb spectrum

 

 

 

 

Tryb pomiaru SPEKTRUM

Tryb pokazuje analizę sygnału w wybranym zakresie częstotliwości. Jest to bardzo przydatne podczas strojenia filtrów i pułapek kanałowych.

Tryb pomiaru MER/BER

W tym trybie wyświetlana jest tabela parametrów, te parametry pozwolą nam ocenić, jakość cyfrowego sygnału DVB-T. Oraz dodatkowe informacje.

NEON Pomiar MER i BER

 

 

 

 

 

Tryb wykresu KONSTELACJI

Tryb wyświetla wykres konstelacji kanału DVB-T, istnieje możliwość powiększenia wykresu, aby dokładniej dostrzec skupienie. Jest to bardzo istotny wykres gdyż jego kształt pozwala nam ocenić, co jest przyczyną ewentualnych zakłóceń sygnału cyfrowego.

NEON Diagram konstelacji

 

 

 

 

 

NEON Diagram konstelacji

 

 

 

 

 

 

Miernik daje możliwość zapamiętywania dokonanych pomiarów, które można skopiować na komputer i wykorzystać do wykonania dokumentacji po wykonawczej lub raportu pomiarowego.

NEON Tools

NEON może być podłączony do komputera w celu uzyskania dostępu do dodatkowych trybów. Za pomocą  oprogramowania NEON Tools można dokonać:

 

– Pomiar poziomu nośnej video, stosunku C/N i V/A dla kanałów analogowych i mocy

kanału dla kanałów cyfrowych;

– Pomiar spektrum w zakresie skalowalnego pasma częstotliwości (od 45 do 900 MHz);

– Pomiar jakości odbioru sygnału DVB-T;

– Wyświetlanie i tworzenie stron z logami danych;

– Edycję planu kanałów;

– Edycję szablonu kanałów;

– Zapamiętywanie i dokumentację wyników pomiarów.

NEON Tools logi danych

Nowoczesny akumulator wykonany w technologii Li-lon o pojemności 1500 mAh pozwala na ciągłą pracę powyżej 3 godzin, a ładowanie miernika trwa zaledwie 2 godziny. To wszystko zostało umieszczone w niewielkiej, ale bardzo praktycznej plastikowej obudowie odpornej na wstrząsy o wymiarach 193x94x53 mm oraz wadze 0,46 kg.

Przyrząd pomiarowy został wyposażony w gumową osłonę zabezpieczająca miernik przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na wyposażeniu mirnika jest również ładowarka 230V.

NEON Tolls konstelacja

Miernik NEON został doceniony na targach SAT KRAK 2011 na których to otrzymał nagrodę w kategorii „Najlepsze Akcesoria”. Jest to dodatkowy argument, iż jest to idealny miernik do sygnałów cyfrowych DVB-T.

Producent nie przestaje w pracach nad  mirnikiem DVB-T wprowadzonym kilka miesięcy temu na polski rynek o czym świadczy pojawienie się nowej wersji firmware z nowymi funkcjonalnościami takim jak:

-graficzny wskaźnik mierzonego sygnału z pamięcią najwyższego poziomu
-zapamiętywanie najwyższego poziomu w analizatorze widma
SNAPSHOT – zrzuty ekranu w każdym pomiarze
-AUTO POWER OFF

Zapraszam również do ściągnięcia programu NEONTools w polskiej wersji językowej wspierającego opcję SNAPSHOT.

Neon Tools Snap Shot

 

NEON dvbt menu
NEON dvbt Pomiar poziomu kanałów analogowych
NEON dvbt Pomiar poziomu kanałów cyfrowych
NEON dvbt Pomiar poziomu kanału cyfrowego w trybie scan
NEON dvbt Pomiar poziomu kanału analogowego w trybie scan
NEON dvbt Pomiar nachylenia w trynie TILT
NEON dvbt konfiguracja

 

NEON dvbt Pomiar poziomu MER i BER
NEON dvbt Informacje o parametrach sygnałów cyfrowych
NEON Diagram konstelacji
NEON Diagram konstelacji
NEON Tryb spectrum
NEON Tryb spectrum z pamięcią maxymalnego poziomu sygnału
NEON dvbt Pomiar poziomu kanału cyfrowego z pamięcią najwyższego poziomu sygnału
NEON dvbt Informacja o mierniku
NEON dvbt Wersja oprogramowania

 

NEON dvbt Logi danych
NEON dvbt Osłona gumowa

3 myśli na temat “Pomiar naziemnych sygnałów cyfrowych DVB-T MPEG4”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *